Záštitu nad prezentací Polska převzali pan Bogdan Zdrojewski, ministr kultury a národního dědictví Polské republiky a ministr kultury České republky, pan Václav Riedlbauch.

Opravdu máte Polsko přečtené? Zjistit to můžete na Světě knihy přímo od první dámy polské poezie, nositelky Nobelovy ceny za literaturu Wisławy Szymborské. Nebo naopak od její nejmladší hvězdy - Doroty Masłowské.

Opravdu máte Polsko přečtené? Přijďte se přesvědčit na Svět knihy a dozvíte se třeba, proč se u polsko-českých hranic odehrávají záhadné vraždy. Vyřeší je slezský Philip Marlowe – Eberhardt Mock z románů Marka Krajewského? Nebo nováček v žánru mysteriózní detektivky – Olga Tokarczuk? Nebo chcete blíže poznat cestu Andrzeje Sapkowského přes husitské Čechy až k horám Afghanistánu? Na Světě knihy Vám sami autoři rádi odpoví nejen na tyto otázky.

A to je jenom začátek. Že za naší severní hranicí už dávno neletí jen bílí orli nás přesvědčí zástupci nejmladší generace polských prozaiků. Můžete se s nimi seznámit osobně nebo v řadě nových knižních a časopiseckých překladů, které se při této příležitosti (z)rodí v českých nakladatelstvích a redakcích. Hledat je můžete už dnes ve svém oblíbeném knihkupectví, ale určitě je najdete na polském stánku hned vedle nejzajímavějších knih z polské nakladatelské produkce. Můžete jimi listovat, zatímco co mezi posluchače sestoupí z výšin básnická hvězda Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, ověnčený čerstvými vavříny nejprestižnější polské literární ceny Nike.

Z básnického Parnasu sestoupíme také velmi, velmi nízko – až k fantasy příběhům Andrzeje Pilipiuka o upírobijci z polského venkova nebo do ponurých uliček hornického Slezska Wojciecha Kuczoka a temných zakoutí polského kriminálního podsvětí z románu Michała Witkowského.

Neznamená to však, že je naš program nezletilým nepřístupný. Naopak – všechny nás přece baví „růst s knihou“. Nezapomeňte s sebou proto vzít své děti – proletí se na krakovském drakovi, seznámí s vratislavskými trpaslíky a nejznámějšími polskými pohádkami a říkankami. Začtěte se do Polska a nechte se překvapit svěžím zbožím od sousedů.

Těšit se můžete i na další zajímavé autory a různé doprovodné akce – projekce, výstavy a setkání. Další informace najdete také na stránkách Polského institutu www.polskyinstitut.cz