TISKOVÁ ZPRÁVA – ZÁVĚR

16. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu
13.—16. května 2010
Místo konání: Průmyslový palác, Výstaviště Praha - Holešovice

Pořadatel: Svaz českých knihkupců a nakladatelů a Svět knihy, s.r.o.
Partneři: Česká televize, Český rozhlas, Lidové noviny, Prager Zeitung, A2, Host, Grand Biblio, Radio 1; Česká centra, Literature Across Frontiers; Auroton Computer, Fagor, Fatboy, Microsoft, Mövenpick
Záštita: ministr kultury ČR, primátor hlavního města Prahy, starosta Městské části Praha 7
Podpora: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy

Čestným hostem letošního ročníku knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2010 bylo POLSKO s mottem „Máme Polsko přečtené?“ Spolupořadateli polské účasti jsou Polský institut v Praze, Polský institut knihy - The Book Institute (Poland). Veletrh navštívili: nositelka Nobelovy ceny za literaturu Wisława Szymborska, Dorotu Masłowska, Olga Tokarzcuk a Andrzej Sapkowski, Wojciech Kuczok, Marek Krajewski, Michał Witkowski a další spisovatelé píšící beletrii, knihy pro děti, esejisté a publicisté, výtvarní umělci i herci.

Mezinárodní skladba vystavovatelů a zahraničních hostů je z těchto zemí a regionů (34):
Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Litva, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Saudská Arábie, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA, Velká Británie, Wales.

Partneři programu: Evropská literární centra a organizace sdružené v rámci projektu EU Literature Across Frontiers, EUNIC – síť evropských kulturních center, Dům národnostních menšin, Seminář romistiky UK, Muzeum romské kultury; za projekt Das Buch – Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum a Švýcarská konfederace; dále zahraniční kulturní zastoupení a ambasády v ČR.

Témata doprovodného literárního festivalu:
Literatura a sbližování kultur –
téma bylo inspirováno „Mezinárodním rokem sbližování kultur“, který vyhlásilo pro rok 2010 UNESCO. V jeho rámci proběhly pořady a mezinárodní debaty věnované významné úloze literatury pro vzájemné poznávání a porozumění mezi kulturami, národnostmi, civilizacemi, mezi lidmi s jejich rozdílnými názory, orientací, životními zkušenostmi a postoji.

Rosteme s knihou - literatura pro děti a mládež - Součástí programu byl speciálně zařízený pavilon s názvem Svět knihy dětem, kde probíhala řada pořadů jako literární soutěže, setkání se spisovateli a ilustrátory, dílny, výstavy ilustrací a knih, multimediální prezentace. Součástí prostoru byla i knihovna s mezinárodní dětskou literaturou.
Odborný program věnovaný této problematice nabídl setkání s lidmi, kteří se zabývají podporou četby v jednotlivých zemích, na veletrhu byl prezentován mezinárodní projekt EU Read, jehož členem je i kampaň Rosteme s knihou (kampaň v roce 2004 vyhlásila společnost Svět knihy). Poprvé proběhlo na veletrhu předkolo plánované celonárodní soutěže Souboj čtenářů. Významná byla prezentace knih oceněných prestižními mezinárodními cenami - Cenou BolognaRagazzi od roku 2000 zapůjčená z italské Bologne a ze Švédska získané knihy oceněné Cenou Astrid Lindgrenové.

Ceny předávané na veletrhu - Cena Jiřího Ortena (Svaz českých knihkupců a nakladatelů), Premia Bohemica (Obec spisovatelů), Mapa roku (Kartografická společnost ČR), Tourmap (festival Tourfilm a Avant Promotion), Cena Akademie SF, fantasy a hororu, Skřipec a skřipeček (Obec překladatelů), Slovník roku (Jednota tlumočníků a překladatelů), Žijeme v různých zemích, ale kniha nás seznamuje (Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih – Rosteme s knihou), Škola základ života (Obec spisovatelů), Náš svět 2010 (Národní institut dětí a mládeže MŠMT), řada dalších cen je udělována jednotlivými nakladateli.
Svět knihy ve filmu 8. – 16. 5., 53 filmová představení
Filmová přehlídka představující díla inspirovaná knižními předlohami světové literatury. Počátek projektu je datován týden před veletrhem, partnerem pořadatele je kino Atlas a Ponrepo, filmy jsou promítány i přímo na veletrhu. Dramaturgie programu je připravována také ve spolupráci s Národním filmovým archivem.
Svět knihy na jevišti 15. 4. – 15. 5., 41 divadelní představení na 20 scénách
Přehlídka současných divadelních představení v repertoárech divadel České republiky inspirovaných vybranou tématikou.

Literární festival v číslech

počet účinkujících

počet pořadů celkem

počet výstav